7GDW „Rigel”

Nazwa patrolu

7GDW „Rigel”

Liczba zaangażowanych osób

11

Data wykonania

2/20/2016 0:00:00 (CET)

Komu pomogliście

podopiecznym Pogotowia Opiekuńczego

Dlaczego wybraliście tę osobę / grupę?

Związek Harcerstwa Polskiego jest organizacją, która skupia się na wychowywaniu dzieci i młodzieży. Kierując się ideą ZHP postanowiliśmy postawić na grupę młodych osób od 10 do 18 roku życia. Są to dzieci wyjątkowo doświadczone przez los, często nie radzące sobie ze swoimi problemami. Ludziom czasem wydaje się, że to patologiczna młodzież. Dlatego instytucja ta postrzegana jest jako niewarta inwestycji. My jednak chcieliśmy udowodnić, że dzieci z Pogotowia Opiekuńczego są takie same jak my. Mają takie same potrzeby. Takie same pragnienia.

Czego dowiedzieliście się o innych ludziach przygotowując służbę?

O podopiecznych Pogotowia Opiekuńczego – to niesamowicie ciepłe i otwarte dzieciaki. Wiele w życiu przeszły, wiele jeszcze przed nimi. Przed pierwszym spotkaniem pani pedagog ostrzegała nas, że mogą być na początku sceptycznie nastawieni, że mogą „stawiać opór” naszym propozycjom. Jednak kiedy zorganizowaliśmy grę miejską byliśmy bardzo mile zaskoczeni. Nawet najstarsi (gimnazjum) z chęcią wzięli udział. Okazali się bardzo otwarci i pełni energii. Żeby zdobyć ich zaufanie, wystarczyło, żebyśmy byli szczerzy i pozytywnie nastawieni.
O innych ludziach – spotkaliśmy wiele osób, które chętnie włączyły się w naszą zbiórkę – rówieśnicy, harcerze z innych hufców, członkowie komendy oraz nawet Chorągwianej Komisji Stopni Instruktorskich. Jednak z drugiej strony, po takim nagłośnieniu akcji, spodziewaliśmy się większego zaangażowania. Pokazuje to, że mamy wokół siebie mnóstwo pomocnych i serdecznych ludzi, ale jednocześnie mogłoby być ich więcej. Dlatego postawiliśmy sobie kolejne wyzwanie – uwrażliwić nasze społeczeństwo.
O sobie – mamy dużo świetnych pomysłów i razem możemy zrobić wszystko. Musimy się jednak nauczyć umiejętnie dzielić czas i swoje obowiązki. Nie łatwo jest to pogodzić, jednak wiemy jedno – potrafimy pracować w grupie i dopiąć wszystko na ostatni guzik. W końcu nasze motto to „Per aspera ad astra”!

Jakie cele postawiliście przed sobą?

Naszym pierwszym celem było zrozumienie na jakich zasadach funkcjonuje Pogotowie Opiekuńcze, rozeznanie się czego brakuje w placówce i poznanie jej wychowanków oraz jak możemy im pomóc. Założyliśmy także przeprowadzenie zbiórki rzeczy – artykułów szkolnych, ubrań, książek, gadżetów. Postanowiliśmy, że będziemy współorganizować czas wolny podopiecznym PO pomagając im w nauce, zapraszając na wydarzenia harcerskie, tworząc grę miejską, przekazując im jednocześnie najważniejsze ideały i wartości przyświecające nam – harcerzom.

Opiszcie przebieg Waszego działania, oceńcie realizację celów.

Naszym pierwszym działaniem była gra miejska. Dwa patrole wyruszyły w miasto na poszukiwanie skarbu. Uczestnicy wykonywali zadania, które wymagały myślenia, współpracy i kontaktu z nieznajomymi ludźmi, a wszystko po to, aby zdobyć fragmenty mapy, która prowadziła ich do celu. Dzieci dzielnie przeszły całą trasę, wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni. Jak się okazało – skarb znajdował się tuż pod ich nosem, bo w samym Pogotowiu opiekuńczym. Pokazaliśmy im w ten sposób, że najcenniejsi ludzie, czy chwile są na wyciągnięcie naszej ręki. W ramach nagrody, zaprosiliśmy wygranych na pizzę.
Wybraliśmy się również całą grupą na lodowisko. Nauczyliśmy najmłodszych jazdy na łyżwach i miło spędziliśmy czas, zdejmując część obowiązków z wychowawców.
Dnia 5 lutego zorganizowaliśmy bal karnawałowy „Harc-wedding Party” dla naszego hufca, na którym również stawili się nasi podopieczni z Pogotowia. Razem z nami brali udział w weselnych harcach i bawili się na całego!
Zorganizowaliśmy zbiórkę rzeczy – ubrań, książek, itp., w którą zaangażowaliśmy  nasze szkoły, sąsiadów i zaprzyjaźnione drużyny. Zebrane paczki wręczyliśmy podczas wspólnego ogniska, które odbyło się podczas biwaku z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Jednak na tym nie kończy się nasza współpraca – pragniemy zostać przyjaciółmi pogotowia na stałe 🙂 W planach mamy już kolejne gry miejskie, zajęcia z gry na gitarze, czy robienie błyszczyków, a także aktywację strony internetowej, którą przekażemy w ręce podopiecznych. A kto wie… może kiedyś stworzymy w Pogotowiu drużynę?

Odnośniki do artykułów, zdjęć lub filmów

http://www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/gorzow-wielkopolski/art/9400100,gorzowska-druzyna-wedrownicza-rigel-nieustannie-dziala-zdjecia,id,t.html

https://drive.google.com/folderview?id=0B6kZZMytel7tWE4zVU9mZWxiajg&usp=sharing