AllegroPorcos

Nazwa patrolu

AllegroPorcos

Liczba zaangażowanych osób

7

Data wykonania

2/19/2016 0:00:00 (CET)

Komu pomogliście

Dzieciom oraz młodzieży ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Arka” w Olsztynie

Dlaczego wybraliście tę osobę / grupę?

Dowiedzieliśmy się, że to stowarzyszenie poszukuje chętnych wolontariuszy do prowadzenia zajęć dzieciom, aby urozmaicić im czas po szkole.

Czego dowiedzieliście się o innych ludziach przygotowując służbę?

Dowiedzieliśmy się czego najbardziej potrzebują dzieci oraz młodzież z Arki. Pozwoliło nam to dostrzec w jakim żyją środowisku. To co najbardziej nas uderzyło to to, jak mało poświęca się im uwagi. Dzieciaki z najmłodszej grupy zaczęły przytulać się do nas mimo tego, że nas nie znały. Podczas zajęć dość ciężko było nam nad nimi zapanować, ponieważ każde próbowało zwrócić na siebie uwagę. Jeśli chodzi o młodzież gimnazjalną, było zdecydowanie ciężej. Każdy z nich również chciał zwrócić na siebie uwagę, ale niestety poprzez niemiłe komentarze, a nawet wulgaryzmy. To co nas zdziwiło to fakt, że kiedy uczestnicy zostali postawieni przed możliwością opuszczenia zajęć, jeśli im się nie podoba, nikt nie wstał i nie wyszedł. Mimo uporu każdy z nich został i uczestniczył w zajęciach.

Jakie cele postawiliście przed sobą?

Naszym celem było urozmaicenie czasu wolnego dzieciom młodszym oraz nauczenie ich pewnych rzeczy przez zabawę. Chcieliśmy pokazać im, jak można uszczęśliwiać innych oraz czym jest tolerancja i szacunek do innych ludzi. Nasz cel w stosunku do grupy starszej to zaproponowanie im innej formy spędzania czasu niż „pałętanie” się po mieście w złym towarzystwie, czy po prostu nudzenie się w domu czy stowarzyszeniu. Zależało nam, aby uświadomić im, że harcerstwo jest fajną formą aktywności oraz że nie jest dla „sztywniaków”.

Opiszcie przebieg Waszego działania, oceńcie realizację celów.

Nasz patrol podzielił się na 2 grupy. Każda grupa poprowadziła dwugodzinne zajęcia dla podopiecznych Arki w różnym wieku. Pierwsze zajęcia były skierowane do dzieci z klas 1-4 szkoły podstawowej, a drugie do młodzieży z ostatnich klas podstawówki i gimnazjum. Przy układaniu konspektów wzięliśmy pod uwagę propozycję programową „Każdy inny, wszyscy równi”. Młodsze dzieciaki dowiedziały się, że prosty uśmiech to najlepsze lekarstwo na problemy. Wymieniliśmy sobie także (wpisując na promykach słoneczka namalowanego na arkuszu papieru) sposoby uszczęśliwiania innych. Dzieci wspólnie z nami rozwiązywały także problemy swojej grupy rówieśniczej np. co zrobić, gdy dostaniemy złą ocenę w szkole. Poznały także podstawowe pojęcia związane z tolerancją i jej brakiem tj. wolność słowa, krytyka, wyśmiewanie, rasizm. Wspólnie omówiliśmy co znaczą te pojęcia. Oczywiście nie zabrakło zuchowych zabaw i pląsów, tj. ogonki, łodzie z bananami. Nauczyliśmy się piosenki z pokazywaniem „Lubię podróże”. Na koniec wykonaliśmy duże plakaty przedstawiające postacie, w które można było wsadzić głowę i zapozować do zdjęcia. 🙂

W grupie starszej zajęcia rozpoczęły się od wyjaśnienia pojęcia stereotyp. Następnie uczestnikom zostały rozdane różne zdjęcia, na których wypisywali oni swoje pierwsze wrażenie, a następnie zaginali kartkę i przekazywali dalej. Projektowaliśmy też koszulki uwzględniające indywidualność każdego uczestnika. Zrobiliśmy także ćwiczenie polegające na przechodzeniu na daną stronę sali (przedzielona była sznurkiem) na komendę prowadzącego. (np. na lewą stronę przechodzą wszystkie osoby posiadające rodzeństwo). Następnie  uczestnicy dobrali się w pary i ustalili trzy rzeczy, które są dla nich wspólne; pierwsza – to, co zawsze robią, myślą lub czują; druga – to, co czasem robią, myślą lub czują; trzecia – to, czego nigdy nie robią, nie myślą ani nie czują. Kolejne ćwiczenie polegało na tym, że  każdemu uczestnikowi ćwiczenia przykleja się krążek na czole tak, aby nie wiedział, w jakim jest on kolorze. Mówimy uczestnikom, by połączyli się w grupy zgodnie z kolorami krążków. Nikt nie może przy tym rozmawiać. Wolno używać jedynie komunikatów niewerbalnych.

Uczestnicy byli zadowoleni z zajęć. Nasz cel dotyczący urozmaicenia im czasu został zrealizowany. Najprawdopodobniej nawiążemy bliższą współpracę z tym stowarzyszeniem. Gromada, do której należą dwie druhny z naszego patrolu wybiera się tam z dziećmi już w marcu, aby wziąć udział w integracyjnych zajęciach oraz organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla tego stowarzyszenia.

Odnośniki do artykułów, zdjęć lub filmów

https://drive.google.com/folderview?id=0B7DkdaPFm0sPdkVNTG0taGtTd00&usp=sharing
https://soundcloud.com/aleksandra-radziszewska-952394776/pek170216-spontan3
https://soundcloud.com/aleksandra-radziszewska-952394776/pek170216-spontan2