Brzoza

Nazwa patrolu

Brzoza

Liczba zaangażowanych osób

11

Data wykonania

2/18/2016 0:00:00 (CET)

Komu pomogliście

Grupą społeczną, jaką wybraliśmy były niepełnosprawne dzieci z Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego „Tęcza” w Wolicy pod Kaliszem. Podopieczni ośrodka mają od kilku miesięcy do nawet 25 lat. Ich poziom dysfunkcji jest zróżnicowany.

Dlaczego wybraliście tę osobę / grupę?

Ponieważ ludzie niepełnosprawni bardzo często postrzegani są w sposób stereotypowy. Boimy się nawiązywać kontakt z takimi osobami i zazwyczaj omijamy je szerokim łukiem. My chcieliśmy wyjść na przekór wszelkim złudzeniom. Postanowiliśmy aktywnie włączyć się w wspieranie oraz pokazać naszemu społeczeństwu, że pomaganie ciągnie za sobą wiele dobrego. Zarówno dla osób chorych, jak i tych, którzy udzielają im pomocy.

Czego dowiedzieliście się o innych ludziach przygotowując służbę?

Przede wszystkim tego, że mają takie same potrzeby, jak my. Uśmiech, towarzystwo, wspólna zabawa – to wszystko sprawia, że czują się kochane. Dodatkowo osoby te potrafią odwdzięczyć się w niesamowity sposób. Ich podziękowania w postaci jakiegoś gestu, czy słowa są bezcenne. Podopieczni  Tęczy mają od kilku miesięcy do nawet 25 lat i są w różnym stopniu upośledzone. Należy też zwrócić uwagę na osoby, które spędzają z nimi praktycznie całe swoje dnie, czyli opiekunów, którzy pracują w tym ośrodku. Praca z osobami niepełnosprawnymi jest bardzo wymagająca i trzeba w nią włożyć wiele siły oraz energii.

Jakie cele postawiliście przed sobą?

Naszymi celami było:
– bliskie poznanie problemów dzieci upośledzonych,
– zapoznanie się z potrzebami wybranej przez nas grupy społecznej,
– przełamanie lęku podczas pracy z osobami niepełnosprawnymi,
– obudzenie empatii w lokalnym społeczeństwie,
– zaznajomienie się z codzienną pracą wolontariuszy i nauczycieli w tego typu ośrodkach,
– zerwanie ze stereotypowym postrzeganiem ludzi upośledzonych.

Opiszcie przebieg Waszego działania, oceńcie realizację celów.

Dość wcześnie zabraliśmy się za poszukiwania grupy społecznej, z która chcielibyśmy zacząć pracować. Takiej, która będzie wymagała od nas bardzo dużego wkładu pracy i wytrwałości. Aktualnie jesteśmy w trakcie realizacji „Znaku Służby Wspólnocie Lokalnej” i między innymi uczęszczamy do świetlicy socjoterapeutycznej, czy pomagamy pupilom z naszego schroniska. W najbliższym czasie organizujemy również Dzień Dawcy Szpiku w kaliskim liceum. To wszystko  dawało nam satysfakcję i radość płynącą z pomagania, jednak postanowiliśmy pójść o krok dalej. Z tego powodu skontaktowaliśmy się z CER „Tęcza” i dopytaliśmy się, czy możemy zorganizować dla podopiecznych z ich ośrodka zajęcia. Oczywiście otrzymaliśmy zgodę. Następnie rozdzieliliśmy zadania i wyznaczyliśmy deadline’y. 12 zaangażowanym osobom udało się zrealizować wszystkie powierzone zadania. W czwartek 18 lutego przeprowadziliśmy blok zajęć pt. „Harcerski Dzień w Tęczy”. Dzieci miały okazję zaznajomić się z harcerskim życiem, wykleiliśmy wspólne ognisko, „ubraliśmy” harcerza w bibułowy mundur, ułożyliśmy puzzle przedstawiające mapę oraz nauczyliśmy dzieci kilku harcerskich pląsów i piosenek. Miło było patrzeć, gdy nasze zajęcia i obecność wywoływały uśmiech na twarzach niepełnosprawnych dzieci. To tylko dodawało nam siły do prowadzenia kolejnych etapów zajęć z grupą, z która tak naprawdę nigdy wcześniej nie mieliśmy kontaktu. Nasza praca spotkała się z dużą aprobatą wychowawców ośrodka. W kolejnych dniach udało nam się napisać artykuły do miejscowych gazet (które zostaną opublikowane w najbliższym czasie), pojawić w lokalnym radiu oraz rozpowszechnić naszą akcję na portalach społecznościowych i forach internetowych. Dodatkowo zmontowaliśmy filmik, który już teraz krąży w internecie, a niedługo ukaże się w kaliskiej telewizji. Wszystkie nasze cele wykonaliśmy w 99%. Zawsze można zrobić coś lepiej. Byliśmy jednak bardzo zaskoczeni niesamowitą reakcją naszych młodszych przyjaciół oraz licznymi komentarzami, w których dziękowano nam za to, co robimy, i że to propagujemy. Hasłem naszej akcji stało się „Warto pomagać!” i mamy nadzieję, że będzie towarzyszyło nam jeszcze długo. W naszych dalszych planach jest już Dzień Dawcy Szpiku, a myślimy również nad kolejnymi odwiedzinami w „Tęczy”. W końcu prosili nas o to opiekunowie oraz dzieci, z którymi spędziliśmy kilka godzin. Dzięki tej akcji zrozumieliśmy, że stać nas na bardzo dużo.
Warto pomagać!

Odnośniki do artykułów, zdjęć lub filmów


Niżej załączamy linki to efektów naszej pracy.
http://www.kopernik.kalisz.pl/index.php/3630-czuwaj-i-pomagaj
http://www.rc.fm/polityczne/kalisz-czuwaj-i-pomagaj.html
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1054507794572068.1073742014.179632095392980&type=3
http://www.calisia.pl/articles/czy-warto-pomagac
https://www.youtube.com/watch?v=eifj4Q713bY&feature=youtu.be
https://www.facebook.com/notes/hufiec-zhp-kalisz/brzoza-w-t%C4%99czy/774449752685186
https://www.facebook.com/62kdhs/?fref=ts
https://www.youtube.com/watch?v=PsM496WzyPo