Kolumbowie

Nazwa patrolu

Kolumbowie

Liczba zaangażowanych osób

7

Data wykonania

1/27/2016 0:00:00 (CET)

Komu pomogliście

Podczas pełnienia służby pomogliśmy czterem grupom. Jedną z nich tworzyli najmłodsi. Dzieci uczęszczające do świetlicy środowiskowej w Ostrowie Wielkopolskim. Następną grupą była młodzież gimnazjalna, która równocześnie jest wychowankami Domu Dziecka w Gnieźnie, skąd pochodzi jeden z naszych członków patrolu. Następnie udaliśmy się do Domu Pomocy Społecznej im. Siostry M. Benodyny Koterbianki aby i tam weprzeć swoją obecnością i działaniem podopiecznych ośrodka. Czwartą, trochę mogłoby się wydawać specyficzną grupą, były psy oraz ich opiekunowi ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim.

Dlaczego wybraliście tę osobę / grupę?

Wybraliśmy podopiecznych świetlicy środowiskowej, ponieważ trafiają tam dzieci z trudnych rodzin, z rodzin, w których rodzice pracują do późnych godzin i przez to nie mają czasu zajmować się własnymi pociechami.  Potrzebują one wokół siebie osób, które poświęcą im swoją uwagę oraz swój czas.

Wychowywanie się w Domu Dziecka bez rodziców nie zawsze się dobrze wspomina, pomimo profesjonalnej opieki. Wybierając się tam, chcieliśmy pokazać dzieciom ich własne poczucie wartości oraz to czym jest harcerstwo i jak może ono wpłynąć na ich życie oraz wychowanie.

W Domu Opieki Społecznej postanowiliśmy pojawić się ze względu na starsze i schorowane osoby, które jak każdy człowiek potrzebuje zwyczajnej rozmowy oraz okazania ciepła. Wybierając to miejsce chcieliśmy pokazać, że przez najdrobniejsze czynności, które możemy my- młodzi, dać drugiemu człowiekowi, można wywołać szczery uśmiech na twarzach seniorów nawet tych, którzy zostali odsunięci od rodzinnego ciepła.

Schronisko dla zwierząt to miesiące, w którym zawsze jest dużo do zrobienia. Wybierając schronisko mogliśmy odciążyć pracowników i innych wolontariuszy ośrodka w ich obowiązkach. Uważamy, że był to bardzo dobry pomysł, ponieważ przy tak dużej liczbie zwierząt z tak małą ilością rąk do pracy, codzienność to spore wyzwanie dla każdego.

Czego dowiedzieliście się o innych ludziach przygotowując służbę?

Schronisko dla zwierząt w Wysocku Wielkim
Schroniskiem opiekuje się grupa pracowników i wolontariuszy. Opieka nad zwierzętami wspomagana jest nie tylko przez harcerzy, ale również przez szkoły inne placówki. Głównym celem ich pomocy jest organizowanie zbiórek żywności oraz innych potrzebnych rzeczy. Wolontariusze zajmują się wyprowadzaniem psów, zabawami z nimi i czynnościami pielęgnacyjnymi.

Dom Dziecka w Gnieźnie
Przebywają tam dzieci w każdym wieku, od młodszego wieku szkolnego, przez gimnazjum oraz technikum, do osób pełnoletnich, które nie skończyły jeszcze szkoły. Pracują tam wykwalifikowani wychowawcy, którzy opiekują się poszczególnymi grupami. Podopieczni mają możliwość spotkania się z pedagogiem, który ma swój gabinet na terenie placówki. Wychowankowie mają swoje obowiązki na przykład sprzątanie w ośrodku czy jako pomoc kuchenna przy przygotowywaniu posiłków pod okiem doświadczonej kucharki. Organizowane są dla nich różne zajęcia oraz wyjścia, aby urozmaicić im pobyt w domu dziecka. Mają określone zasady, których muszą przestrzegać.

Dom Opieki Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim
Przebywają tam osoby w podeszłym wieku, których stan zdrowia wymaga stałej pomocy. Pensjonariuszami są także osoby, którym rodzina nie jest w stanie zapewnić opieki, ale też osoby samotne. Organizowane są dla nich spotkania oraz różne formy rozrywki.

Świetlica środowiskowa w Ostrowie Wielkopolskim
Spotykają się tam dzieci, które urodziły się w rodzinach dysfunkcyjnych, ale również dzieci, którymi na co dzień nie ma kto się zająć w godzinach popołudniowych. Mimo, że na co dzień mają dom oraz rodziców, to potrzebują, aby ktoś zaplanował im czas, w którym nie będą musiały myśleć o przykrych sytuacjach, jakie ich spotykają. Pracownicy oraz wolontariusze podczas spotkań pomagają im w odrabianiu lekcji, starają się przekazać nową wiedzę, rozmawiają na różne tematy, te trudniejsze jak i  te łatwiejsze. Również ćwiczą ich prawidłowy rozwój psychofizyczny poprzez różne ciekawe gry i zabawy.

Jakie cele postawiliście przed sobą?

  1.     Poznanie różnych grup społecznych w naszym lokalnym środowisku.
    2.    Uwrażliwienie na potrzeby i oczekiwania drugiego człowieka.
    3.    Nawiązanie nowych znajomości z ludźmi z innych środowisk.
    4.    Pozyskanie nowych osób do współpracy na rzecz drugiego człowieka i zwierząt.
    5.    Zainteresowanie harcerzy wolontariatem.

Opiszcie przebieg Waszego działania, oceńcie realizację celów.

Nasze zadanie rozłożyło się w czasie i trwało cały okres od zgłoszenia aż to ostatniego dnia wysyłania dokumentacji. Można byłoby powiedzieć, że nawet wcześniej, ponieważ akcja ze schroniskiem nie jest naszą pierwszą, a już którąś z kolei. Uważamy, że nawet drobne pomoce sąsiadom, pomoc proboszczowi parafii, wolontariat w szpitalu czy przeprowadzanie zajęć z pierwszej pomocy w szkołach podstawowych, są sobie równe, ponieważ, każda pomoc, każda służba jest bardzo potrzebna- a takie właśnie wykonują nasi wędrownicy na co dzień.
Dodatkowo zaangażowaliśmy młodszą część naszej drużyny w pomoc, przeprowadzając zbiórki o wolontariacie oraz zmotywowanie ich do pełnienia dobrych uczynków na ich możliwości. Podsumowaliśmy ich drobniejsze działania, które miały pozytywne skutki.

Dom Dziecka
Dowiedzieliśmy się, jak trudno żyje się bez rodziców, pod opieką ludzi dobrych i profesjonalnie przygotowanych do swojej pracy ale obcych.
Problemy, jakie spotykają opuszczoną młodzież są takie same jak nasze. Różnica jednak polega na tym, że chłopcy i dziewczęta nie mają do kogo się zwyczajnie przytulić i wypłakać w razie potrzeby. Podczas realizacji tego zadania na własne oczy przekonaliśmy się, że nawet najlepiej przygotowani profesjonaliści nie zastąpią najbliższych.
W realizację jednej części zajęć zaangażowaliśmy młodszą część drużyny, która naszym zdaniem bardzo nam pomogła w ich przebiegu.
Uważamy, że młodzieży, z którą spędziliśmy czas zapaliło się małe światełko, które pomoże rozpocząć im swoją przygodę harcerską, a osoby, które już należały do ZHP na nowo wyciągną mundur z szafy i staną wśród szeregu. Tak jak założyliśmy sobie wcześniej, nawiązaliśmy nowe znajomości, a atmosfera jaką tam utworzyliśmy wszyscy razem, na pewno skłoni nas do następnego wyjazdu w celu przeprowadzenia kolejnych zajęć wraz z tamtejszymi podopiecznymi.

Dom Pomocy Społecznej
Wiemy, że na warunki, jakie tam panują nie mogą narzekać, ponieważ opieka jest tam bardzo sympatyczna, a seniorom niczego nie brakuje. Otrzymują wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne do codziennego funkcjonowania. Mają różne formy rozrywki dostosowane do osób w ich wieku. Mają bardzo dobrą opiekę medyczną. Jednak w natłoku obowiązków, nie zawsze udaje się pracownikom spędzić trochę czasu z każdą osobą z osobna. Każda wizyta młodych w Domu Opieki jest okazją do porozmawiania na dowolny temat w tym również o historii. Pomimo, że są to czasami tematy bardzo trudne przywołujące bolesne chwile podopieczni są wdzięczni za wysłuchanie. Okazuje się, że młode pokolenie jest zainteresowanie dawnymi czasami. Nie zawsze dobrze rozumiemy te opowieści, to jednak dają na one dużo do myślenia.
Nasz cel o wrażliwości na potrzeby innych zrealizowaliśmy-choć to matematycznie nie poprawie- na 200 %. Spotkanie dało każdemu z nas dużo powodów do refleksji.

Świetlica środowiskowa
Mimo, że ma się własny dom i rodziców, nie zawsze trzeba odczuwać ich obecność. Co po tym wszystkim skoro dziecko czuję się i tak samotne. Prawdą jest, że nie wiemy co siedzi w głowach tych maluchów, ale wiemy na pewno, że ta świetlica jest bardzo dobrym miejscem, w którym dziecko może poczuć ciepło bijące dla nich od innych. Będąc tam uświadomiliśmy sobie jak dużo każdy z nas ma i ze powinniśmy to docenić. Uśmiechy na twarzach to najlepsze co mogą dawać wolontariusze tacy jak my. Uważamy, że w tych dniach, w których spotkaliśmy się pod bramą ośrodka, zdecydowanie zrealizowaliśmy cel postawiony przez nas dotyczący uwrażliwienia na potrzeby innych

Schronisko
Ostatnie pole naszego zadania. Tutaj również wypełniliśmy swój cel dotyczący uwrażliwienia na potrzeby, może i nie człowieka, ale psów. Poznaliśmy pewne sytuacje, w których znaleźli się podopieczni ośrodka i  niektóre historie potrafią mocno wstrząsnąć człowiekiem. Równocześnie cel związany z pozyskiwaniem nowych osób do współpracy na rzecz innych również został zrealizowany. Zaangażowanie reszty drużyn z hufca w akcję na pewno bardzo wspomogły osoby tam pracujące.

Uważamy, że podołaliśmy wyzwaniom, które sobie wcześniej postawiliśmy. Włożyliśmy w to dużo swojej pracy i siły, aby móc wykonać to jak najlepiej potrafimy. Mimo niektórych przykrych sytuacji (wspomnienia z II wojny światowej, historie psów), wykonywanie tych zadań sprawiało nam ogromną przyjemność. Jesteśmy przekonani, że to nie ostatnie nasze działania na rzecz drugiego człowieka i zwierzaka.

„Sta­raj­cie się zos­ta­wić ten świat choć trochę lep­szym, niż go zastaliście”
W naszym odczuciu zostawiliśmy go lepszym niż go zastaliśmy.

Odnośniki do artykułów, zdjęć lub filmów

1. https://photos.google.com/share/AF1QipN1PXT5ppnE5t9lqkd_Z-lxG-rlcP83xBKcykRDgiKmpEcTpKjA9-FJ44NoimdaNw?key=dUFWYThITzhlNzZkN29vS3BjV0JiME5Oa0hoTGVB
– parę zdjęć z naszego działania; potwierdzenie z Domu Pomocy Społecznej, ponieważ nie mogliśmy wykonywać podczas wizyty żadnych fotografii; potwierdzenie od Komendanta Hufca o zaangażowaniu pozostałych drużyn w akcję „Schronisko”; pojedyncze zdjęcia wędrowników podczas pełnienia służby poza pole zadania przedrajdowego

2. https://www.facebook.com/103-Dru%C5%BCyna-Harcerek-Bene-Gesserit-351202694956995/
– Fanpage naszej drużyny, na którym również znajdują się zdjęcia z naszego działania- Uważamy, że nasza strona, ma na tyle duży zasięg, że na pewno trafiła informacja do znaczącej liczby ludności w naszym mieście

3. http://www.tubaostrowa.pl/aktualnosci/czytaj/2649/Harcerska-sluzba
– Podsumowanie zostało udokumentowane na lokalnej stronie internetowej, która również ma duży zasięg odbiorców